Vize Danısma Vize Danısma
Ulkerler Vize İşlemleri Pasaport Bilgileri Bize Ulaşın
Pasaport Bilgileri

Pasaport Bilgileri

Pasaport harçları, uzatma vb. Bilgiler her yıl güncellenmekte olduğundan bunlar en çok merak edilenler listesinde önde gidiyor. Bu bölümümüzde pasaport çıkarma ve diğer konularda tüm merak ettiklerinize yönelik bilgilere yer vermek amacıyla, en çok hata yapılan ve talep gören konuları dikkatinize sunmaya çalıştık.

Pasaport Bilgileri


Umuma Mahsus (Lacivert) Pasaport Harçları

SÜRE HARÇ BEDELİ PAS. DEF. BDL. TOPLAM
6 AY 70.00 TL 54.00 TL 124.00 TL
1 YIL 102.00 TL 54.00 TL 156.00 TL
2 YIL 167.00 TL 54.00 TL 221.00 TL
3 YIL 237.00 TL 54.00 TL 291.00 TL
3 YILDAN FAZLA 334.00 TL 54.00 TL 388.00 TL

Dışişleri Bakanlığının konsolosluklara gönderdiği genelge ile pasaportların sadece ‘’vizeler’’ yazan bölümüne vize basılmaktadır. ‘’ Gümrük ve Döviz Kayıtları’’  ile ‘’Açıklamalar’’ yazan bölümlere vize basılmamaktadır. Yırtılmış--sökülmüş   ve vize sayfaları dolmuş olan pasaportlarınızı  mutlaka yenileyiniz! Tüm vize başvurularınızda Vize sayfaları dolmuş  veya iptal edilmiş olan eski pasaportlarınızı müracaat  sırasında göstermenizin sizin için bir ‘’Referans’’olacağını unutmayınız.

Not: Umuma mahsus münferit ve müşterek pasaportlarda pasaportta kayıtlı her kişi için ayrı ayrı harç alınır. Refakatte kayıtlı 7 yaşından küçük çocuklardan harç alınmaz.
Süre uzatmaları da aynı miktarda harca tabidir.

Not: 7 yaşından büyük çocuklara da harç yatırılacaktır.

NOT : 23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı “Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 1. Maddesinin birinci fıkrasında. “ Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL. Harç alınır” hükmüne yer verilmiş, izleyen fıkralar da ise yurt dışına çıkış harcı konusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve muafiyetler;

  • Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar,
  • 7 yaşını doldurmamış olanlar,
  • Yurt dışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı, olarak belirlenmiştir.

Bakanlar kurulu bu harçtan muaf tutulacaklar ile harcın ödenmesine ilişkin usul ve esesları belirlemeye ve harç miktarını üç katına kadar artırmaya veya kanuni haddine kadar indirmeye yetkilidir.

Not: Her yıl Harçlar 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığının belirlediği miktara göre yükselecektir.

Vize Danışma | Pasaport Bilgileri | Amerika Vizesi | İngiltere Vizesi | Almanya Vizesi | Bize Ulaşın